Press release from Companies

Published: 2025-07-11 08:00:00

Vultus AB: Styrelsen i C100 AB (publ) beslutar om att genomföra en partiellt garanterad företrädesemission av aktier om totalt cirka 25 MSEK

EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL USA, AUSTRALIEN, BELARUS, KANADA, NYA ZEELAND, HONGKONG, JAPAN, RYSSLAND, SINGAPORE, SYDAFRIKA, SYDKOREA ELLER NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR DISTRIBUTION AV DETTA PRESSMEDDELANDE INTE SKULLE VARA FÖRENLIG MED TILLÄMPLIGA FÖRESKRIFTER. VÄNLIGEN SE VIKTIG INFORMATION I SLUTET AV PRESSMEDDELANDET.

Styrelsen för C100 AB (publ) (”C100” eller ”Bolaget”), tidigare Vultus AB, har idag, den 11 juli 2025, med stöd av bemyndigandet från årsstämman den 26 juni 2025, beslutat om att genomföra en nyemission av aktier om högst 211 442 036 aktier med företrädesrätt för befintliga aktieägare (”Företrädesemissionen”). Företrädesemissionen omfattas till cirka 39,4 procent av top down-garanti och till cirka 39,4 procent av bottengaranti, därmed är Företrädesemissionen på förhand säkerställd till totalt cirka 78,8 procent.

Företrädesemissionen i sammandrag:

  • Företrädesemissionen omfattar högst 211 442 036 aktier.
  • Teckningskursen i Företrädesemissionen uppgår till 0,12 SEK per aktie. Vid full teckning i Företrädesemissionen tillförs C100 därmed cirka 25 MSEK före emissionskostnader.
  • Den som på avstämningsdagen den 12 augusti 2025 är införd i aktieboken som aktieägare i Bolaget erhåller en (1) teckningsrätt för varje aktie i Bolaget. En (1) teckningsrätt ger innehavaren rätt att teckna tretton (13) nyemitterade aktier.
  • Sista dag för handel i C100s aktie inklusive rätt att erhålla teckningsrätter i Företrädesemissionen är den 8 augusti 2025. Aktierna handlas exklusive rätt att erhålla teckningsrätter i Företrädesemissionen från och med den 11 augusti 2025.
  • Teckningsperioden för Företrädesemissionen löper från och med den 14 augusti 2025 till och med den 28 augusti 2025.
  • Sammantaget omfattas Företrädesemissionen till cirka 20 MSEK, motsvarande 78,8 procent, av top down-garantiåtaganden och bottengarantiåtaganden. Företrädesemissionen omfattas till cirka 10 MSEK, motsvarande 39,4 procent, av top down-garantiåtagandet, som har ingåtts av Hunter Capital AB (publ) (”Hunter”), Johannes Schildt och Scan Invest, samt cirka 10 MSEK, motsvarande 39,4 procent, av bottengarantiåtaganden, som har ingåtts av ett antal externa investerare.
  • De fullständiga villkoren för Företrädesemissionen, inklusive ytterligare information om Bolaget, kommer att finnas tillgängliga i det informationsdokument som beräknas offentliggöras omkring den 12 augusti 2025 (”Informationsdokumentet”).
  • Aktierna i den tidigare genomförda kvittningsemissionen till Hunter om 125 000 000 aktier i Bolaget kommer emitteras mellan avstämningsdagen i Företrädesemissionen och innan Företrädesemissionen är genomförd (”Kvittningsemissionen”). Kvittningsemissionen avser det genomförda förvärvet av Hunter Capital Dry Powder IPR AB som aviserades genom ett separat pressmeddelande den 28 maj 2025. Aktierna som emitteras genom Kvittningsemissionen medför således inte rätt till teckningsrätter.

Bakgrund och motiv i sammandrag
C100 bedömer att det finns en betydande potential i att investera i välutvecklade patent med begränsad finansiell exponering, och därav genomför nu Bolaget en företrädesemission för att bredda sin patentportfölj och samtidigt intensifiera arbetet med att identifiera och realisera försäljningsmöjligheter inom portföljen. Målet på sikt är att skapa värde genom en balanserad strategi av selektiva förvärv och aktiva avyttringar. Likviden från Företrädesemissionen ska främst användas för:

  • Förvärv av kompletterande patentportföljer med stark kommersiell potential
  • Försäljning och utlicensiering av befintliga patenträttigheter
  • Förädling och utveckling av befintlig patentportfölj

Villkor för Företrädesemissionen

  • Den som på avstämningsdagen den 12 augusti 2025 är införd i aktieboken som aktieägare i Bolaget erhåller en (1) teckningsrätt för varje aktie i Bolaget. En (1) teckningsrätt ger innehavaren rätt att teckna tretton (13) nyemitterade aktier.
  • Teckningskursen är 0,12 SEK per aktie.
  • Vid full teckning i Företrädesemissionen erhåller Bolaget en emissionslikvid om cirka 25 MSEK före emissionskostnader, vilka förväntas uppgå till cirka 2,5 MSEK.
  • Teckningsperioden för teckning av aktier kommer att löpa från och med den 14 augusti 2025 till och med den 28 augusti 2025.
  • Företrädesemissionen innebär en emission av högst 211 442 036 aktier.

Emissionsgarantier och garantiersättning
Företrädesemissionen omfattas till cirka 10 MSEK, motsvarande 39,4 procent, av top down-garantiåtagandet, som har ingåtts av Hunter, Johannes Schildt och Scan Invest, samt cirka 10 MSEK, motsvarande 39,4 procent, av bottengarantiåtaganden, som har ingåtts av ett antal externa investerare. Således omfattas Företrädesemissionen till cirka 78,8 procent av garantiåtaganden. Ingångna emissionsgarantier är inte säkerställda via bankgaranti, pantsättning eller liknande arrangemang. För emissionsgarantierna utgår garantiersättning om antingen tio (10) procent av det garanterade beloppet i form av nyemitterade aktier i kombination med tio (10) procent av det garanterade beloppet i form av kontant ersättning, alternativt tjugo (20) procent av det garanterade beloppet i form av nyemitterade aktier. Teckningskursen i garantiersättningen uppgår till 0,12 SEK per aktie, vilket motsvarar teckningskursen i Företrädesemissionen. 

Styrelsen anser det gynnsamt för Bolaget att erbjuda ersättning till garanterna i form av aktier i stället för likvida medel, då det verkar positivt på Bolagets likviditet. Teckningskursen i ersättningsemissionen till garanterna har förhandlats på armlängds avstånd i samband med upphandlingen av garantiåtagandena, vilket skedde i samråd med den finansiella rådgivaren och efter en analys av sedvanliga marknadsfaktorer.

Aktier, aktiekapital samt utspädning
Genom den tidigare genomförda Kvittningsemissionen ökar antalet aktier i Bolaget med 125 000 000 aktier, från 16 264 772 aktier till 141 264 772 aktier. De emitterade aktierna i Kvittningsemissionen medför en sammanlagd utspädningseffekt om cirka 88,49 procent av antalet aktier och röster i Bolaget.

Vid full teckning i Företrädesemissionen kommer antalet aktier i C100 att öka med ytterligare högst 211 442 036 aktier, från 141 264 772 aktier till 352 706 808 aktier, och aktiekapitalet kommer att öka med högst cirka 4 868 951,343 SEK, från cirka 3 252 954,400 SEK till cirka 8 121 905,743 SEK. För befintliga aktieägare som inte deltar i Företrädesemissionen innebär detta, vid full teckning, en ytterligare utspädningseffekt om cirka 59,95 procent av rösterna och kapitalet i Bolaget.

Preliminär tidplan för Företrädesemissionen

8 augusti 2025 Sista dag för handel i Bolagets aktier inklusive rätt att erhålla teckningsrätter
11 augusti 2025 Första dag för handel i Bolagets aktier utan rätt att erhålla teckningsrätter
12 augusti 2025 Avstämningsdag för erhållande av teckningsrätter i Företrädesemissionen
12 augusti 2025 Beräknat datum för offentliggörande av Informationsdokumentet
14 augusti 2025 - 25 augusti 2025 Handel med teckningsrätter på Spotlight Stock Market
14 augusti 2025 - 28 augusti 2025 Teckningsperiod
14 augusti 2025 - vecka 38 Handel med BTA
1 september 2025 Beräknad dag för offentliggörande av utfall i Företrädesemissionen

Informationsdokumentet
Fullständiga villkor och anvisningar för Företrädesemissionen samt övrig information om Bolaget kommer att framgå av Informationsdokumentet som kommer offentliggöras av Bolaget före teckningsperioden inleds. Informationsdokumentet beräknas offentliggöras på Bolagets hemsida, www.c100.se, omkring den 12 augusti 2025.


För mer information om C100, vänligen kontakta:
Jacob Eriksson, VD
E-post: jacob.eriksson@c100.se
Hemsida: www.c100.se

 

Rådgivare
Mangold Fondkommission AB är finansiell rådgivare till C100 i samband med Företrädesemissionen. Ardenne Advisory AB är legal rådgivare till C100 i samband Företrädesemissionen.

Denna information är sådan information som C100 AB (publ) är skyldig att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (MAR). Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 11 juli, 2025 kl. 08:00 CEST.

Om C100 AB (publ)
C100s mål är att förvärva, utlicensiera eller avyttra, och i vissa fall vidareutveckla, välutvecklade patent – med särskilt fokus på den nordiska marknaden. En central del av Bolagets strategi är att agera snabbt i beslutsprocesser kring due diligence i samband med förvärv av patent. Detta möjliggör förvärv i situationer där större aktörer, till följd av mer omfattande interna processer, inte hinner agera. Genom denna snabbhet kan C100 säkra attraktiva affärer och bygga en kostnadseffektiv portfölj av högkvalitativa patent, till en låg finansiell risk.

Viktig information
Publicering, offentliggörande eller distribution av detta pressmeddelande kan i vissa jurisdiktioner vara föremål för restriktioner enligt lag och personer i de jurisdiktioner där detta pressmeddelande har offentliggjorts eller distribuerats bör informera sig om och följa sådana legala restriktioner. Mottagaren av detta pressmeddelande ansvarar för att använda detta pressmeddelande och informationen häri i enlighet med tillämpliga regler i respektive jurisdiktion. Detta pressmeddelande utgör inte ett erbjudande om, eller inbjudan att, förvärva eller teckna några värdepapper i C100 i någon jurisdiktion, varken från C100 eller från någon annan.

Detta pressmeddelande utgör inte ett erbjudande om eller inbjudan avseende att förvärva eller teckna värdepapper i USA. Värdepapperna som omnämns häri får inte säljas i USA utan registrering, eller utan tillämpning av ett undantag från registrering, enligt den vid var tid gällande U.S. Securities Act från 1933 ("Securities Act"), och får inte erbjudas eller säljas i USA utan att de registreras, omfattas av ett undantag från, eller i en transaktion som inte omfattas av registreringskraven enligt Securities Act. Det finns ingen avsikt att registrera några värdepapper som omnämns häri i USA eller att lämna ett offentligt erbjudande avseende sådana värdepapper i USA. Informationen i detta pressmeddelande får inte offentliggöras, publiceras, kopieras, reproduceras eller distribueras, direkt eller indirekt, helt eller delvis, i eller till Australien, Belarus, Hongkong, Japan, Kanada, Nya Zeeland, Ryssland, Schweiz, Singapore, Sydafrika, USA eller någon annan jurisdiktion där sådant offentliggörande, publicering eller distribution av denna information skulle stå i strid med gällande regler eller där en sådan åtgärd är föremål för legala restriktioner eller skulle kräva ytterligare registrering eller andra åtgärder än vad som följer av svensk rätt. Åtgärder i strid med denna anvisning kan utgöra brott mot tillämplig värdepapperslagstiftning.

Läs mer hos Cision
Read more about Vultus AB