Reports
Published: 2025-08-22 08:59:45
"Vi går en mycket intensiv och spännande höst tillmötes och ser med tillförsikt fram emot en positiv avslutning på året!”
.
ANDRA KVARTALET I KORTHET
.
PERIODEN I KORTHET
.
FINANSIELL STÄLLNING
.
VD-KOMMENTAR
Lägre nettoomsättning men fortsatt god lönsamhet
Nettoomsättningen i det andra kvartalet minskar med 3,8 % relativt motsvarande kvartal föregående år. Givet våra tillväxtambitioner och ett mål om +15 % i nettoomsättningstillväxt så är nettoomsättningen i kvartalet inte i linje med vad vi förväntar oss även om jämförelsekvartalet var ett kvartal med stark försäljning. På ett par marknader upplever våra partners en något svagare marknad än förväntat men vi kan samtidigt konstatera en klart positiv försäljningsutveckling på andra marknader. Marknadsbilden är således inte entydig men på det hela taget förväntar vi oss en stark försäljning under årets sista månader.
Den relativt sett starkare kronan i relation till euron påverkar såväl nettoomsättning som rörelseresultat negativt, där rörelsemarginalen om 20,9 % i kvartalet är att jämföra med förra årets motsvarande kvartals rörelsemarginal om 22,2 %. Det är dock glädjande att vi trots lägre nettoomsättning och valutamotvind med marginal uppnår våra långsiktiga lönsamhetsmål om 15 % i rörelsemarginal. Med hjälp av valutasäkring, med syfte att minska risken för negativa effekter av vårt euroberoende, har vi lyckats väl med att kompensera för valutautvecklingens negativa effekter, vilket bidrar till en vinstmarginal om 20,3 % i kvartalet att jämföra med föregående års motsvarande kvartal om 18,3 %. Valutasäkringens effekt redovisas under posten ”Finansiella intäkter och kostnader” i resultaträkningen.
Äntligen marknadsintroduktion och breddat produktsortiment
Som tidigare kommunicerats marknadsintroducerar vi nu Go Cleaner, vår tvättrobot riktad mot kycklinguppfödare. Efterfrågan på en automatiserad tvättlösning från kycklinguppfödare erfar vi är stor och vi ser en betydande potential i denna kundgrupp. Därför är det mycket glädjande att kunna konstatera att vi nu kan erbjuda våra partners möjligheten att introducera Go Cleaner till sina kunder! Vi kommer initialt erbjuda uppfödare på den svenska marknaden samt ge utvalda partners denna möjlighet på sina respektive marknader för att sedan utvidga introduktionen över tid.
Vi står inför en intensiv period av produktdemonstrationer, partnerutbildningar, marknadsaktiviteter samt tillverkning av Go Cleaner med syfte att säkerställa en framgångsrik marknadsintroduktion. Vi kommer kunna se viss effekt på nettoomsättningen från försäljningen av Go Cleaner under det fjärde kvartalet i år men förväntar oss framför allt en mer betydande effekt under 2026. Vi känner oss förvissade om att Go Cleaner kommer bidra på ett betydelsefullt sätt till vår tillväxt inom överskådlig tid.
Under nästa år kommer vi också kunna se intäkter relaterat till försäljningen av den tvättrobot vi utvecklar tillsammans med det tyska företaget Big Dutchman avsedd att rengöra stall inom äggproduktion, vilket ytterligare stärker oss i vår ambition till lönsam tillväxt framöver. Mot bakgrund av de nya produkter vi introducerar samt en generell tillväxtambition är jag mycket glad över att kunna välkomna flertalet nya kollegor som stärker upp organisationen inom såväl tillverkning och support som produktutveckling.
Jag kan konstatera att vi går en mycket intensiv och spännande höst tillmötes och ser med tillförsikt fram emot en positiv avslutning på året!
.
Martin Pamrin, VD
Tel: +46(0)18-39 82 30
E-post: martin.pamrin@envirologic.se
Envirologic AB är en ledande leverantör av system för automatiserad högtryckstvättning av hälsovådliga miljöer i djurstallar. Envirologic har utvecklat och patenterat tvättroboten EVO Cleaner som minimerar manuellt hälsovådligt tvättarbete och hjälper bolagets kunder att på ett kostnadseffektivt sätt till en förbättrad arbetsmiljö samt ökad biosäkerhet och produktivitet. Envirologic är noterat på Spotlight Stock Market (XSAT: ENVI).