Mellby Gård AB (”Mellby Gård”) offentliggjorde den 1 april 2014, genom det helägda bolaget Gusgus Förvaltnings AB (”GFAB”), ett kontanterbjudande till aktieägarna i Hedson att överlåta samtliga sina aktier i Hedson till GFAB till ett pris av 16,00 kronor kontant per aktie (”Erbjudandet”). Acceptfristen inleddes den 28 april 2014 och avslutades den 23 maj 2014.
Mellby Gård har genom pressmeddelande idag meddelat att aktieägare motsvarande 89,74 procent av aktier och röster i bolaget accepterat att överlåta sina aktier till Mellby Gård samt förklarat Erbjudandet ovillkorat och att de fullföljer detta. Likvid beräknas utbetalas till de aktieägare som accepterat Erbjudandet runt den 2 juni 2014 och i samband med det kommer de accepterande aktieägarnas aktier att överföras till GFAB. Vidare har acceptfristen förlängts till den 5 juni 2014.
Styrelsen har med hänsyn till att Erbjudandet förklarats ovillkorat; och förlängningen av acceptfristen samt att Mellby Gård således kommer att bli ägare till 89,74 procent av aktierna i bolaget beslutat att flytta årsstämman från den 3 juni till den 30 juni 2014 kl. 14.00. Årsstämman kommer att hållas på Hedsons huvudkontor i Arlöv och anmälan till årsstämman måste ske senast den 24 juni 2014. Aktieägare som redan anmält sig till årsstämman den 3 juni måste anmäla sig på nytt till årsstämman den 30 juni.
Mellby Gård har vidare under hand meddelat Hedson att de i god tid före stämman den 30 juni kommer att framlägga förslag till bl.a. val av styrelse.
Kallelse till årsstämman den 30 juni 2014 kommer att ske i sedvanlig ordning inom de närmsta dagarna och senast måndagen den 2 juni 2014.
För mer information vänligen kontakta:
Fredrik Hansson, styrelseordförande
E-post:
pfr.hansson@gmail.comTel. +46 73 331 3076,
Peter Löprick, CEO
E-post:
peter.loeprick@hedson.se,
Tel. +49 172 561 5890
Jörn Henrikson, CFO
E-post:
jorn.henrikson@hedson.se,
Tel. +46 40 53 42 62
Hedson Technologies är ett miljöteknikföretag som utvecklar, tillverkar och marknadsför rationell tvätt-, tork- och lyftutrustning för framför allt lackerings- och däckverkstäder. Torkutrustning säljs också för bredare industriapplikationer. Produkterna marknadsförs under varumärkena Drester, Herkules, IRT och Trisk.
De svenska verksamheterna finns i Malmö och Vänersborg och dotterbolag finns i Tyskland, Frankrike och Nordamerika.
Hedson Technologies International AB (publ.) är noterat på AktieTorget och har ca 2 000 aktieägare.
www.hedsontechnologies.se