Press release from Companies
Published: 2003-06-13 12:12:16
Taurus Energy AB: Taurus Petroleum Develpoment AB noteras tisdagen den 17 juni
Taurus Petroleum Develpoment AB noteras, på AktieTorgets aktielista, tisdagen den 17 juni 2003. På grund av tekniska skäl är noteringen uppskjuten en dag till tisdag.
Det är bolagets B-aktie som noteras under kortnamnet TAUR B och med Isinkoden SE0001075102. Antalet aktier 8 456 403 på nom. 0,06 kr.
Vid extra bolagsstämma i Taurus Petroleum AB (publ), onsdagen den 28 maj 2003 fattades beslut om att Taurus förvärvar RaySearch Laboratories AB (RaySearch) genom en apportemission, ett så kallat ”omvänt förvärv”. Affären innebär bland annat att Taurus nuvarande aktieägares andel av aktiekapital och röstetal kommer att minska till 4,0 procent respektive 1,4 procent och att Taurus byter verksamhetsinriktning och namnändras till RaySearch Laboratories AB (publ).
Genom ett rörelseöverlåtelseavtal mellan Taurus Petroleum AB (publ) och Taurus Petroleum Development AB (publ) har tillgångar och skulder relaterade till prospekteringsverksamheten överlåtits till Taurus Petroleum Development AB per den 30 april 2003. Överlåtelsen har skett till bokförda värden.
För frågor kontakta vd Clas Regeheim, tel +46-8-664 22 40.